Dodany: 2010-09-20 08:05:14

Cukrzyca dzieci i ludzi młodych to cukrzyca I typu. Najczęściej dotyczy osób poniżej 30 roku życia. Wiek w jakim zapada się na ten typ cukrzycy można podzielić na dwa przedziały.

Pierwszy to dzieci między 10 a 12 rokiem życia, drugi przedział to zachorowania powyżej 16 lat a poniżej 19. 

 

Pierwsze objawy zachorowania pojawiają się gdy zniszczeniu ulegnie większość komórek trzustkowych. Dolegliwości narastają wówczas bardzo szybko.

Do najczęstszych objawów należy wzmożone pragnienie, i częste oddawanie moczu. Osoba wypija dziennie nawet do 6 litrów płynu. Nie trudno więc te objawy zauważyć. Gwałtownie wzrasta choremu apetyt, jednak zauważyć można znaczny spadek wagi.  Kolejnymi objawami jest senność dziecka i ogólne osłabienie. Dziecko jest apatyczne i nie a ochoty nawet na dotychczas ulubione zabawy.

Czasami zdarza się, ze ubytek komórek trzustkowych jest tak gwałtowny, że dziecko z dnia na dzień zaczyna wymiotować, boli jr brzuch, zaczyna znacznie chudnąć gdyż ma wstręt do jedzenia.
Warto także zwrócić uwagę na skórę dziecka. Jeżeli jest sucha i szorstka, a w okolicach ust pojawiają się zajady jest to znak ze choroba postępuje.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Cukrzyca dziecięca
Nick: