Dodany: 2010-09-16 14:46:04

Indeks glikemicznyIndeks glikemiczny pomaga podzielić produkty za względu na ich wpływ na poziom cukru we krwi w czasie 2-3 godzin po skonsumowaniu pokarmu.


 

   Indeks glikemiczny =stężenie glukozy we krwi po spożyciu produktu z  50 gramami węglowodanów 
 
   x 100
 Stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50g cukru 

 

Indeksu glikemicznego można użyć tyko w odniesieniu do węglowodanów, białka i tłuszcze nie powodują bowiem podniesienia stężenia cukru we krwi.

Często opiera się na indeksie glikemicznym ustalając dietę odchudzającą. Należy jednak pamiętać, ze indeks różni się od siebie w produktach, które wydawało by się, ze będą zawierały taką samą ilość cukry. Na przykład ryż, każda jego odmiana zawiera różniąca się dość znacznie zawartość cukru.

Zasada jest jednak rzeczowa: im wyższy indeks glikemiczny w poszczególnym produkcie, tym wyższe będzie stężenie cukru we krwi po jego spożyciu.

Spożywanie produktów z niewysokim indeksem glikemicznym pozwala uregulować poziom cukru, co jest istotne w przypadku osób chorych na cukrzycę. Ograniczenie nagłych spadków cukru powoduje także mniejsze łaknienie i tym samym mniejsze problemy z utrzymaniem wagi.

domeny internetowe poruszające tematykę cukrzycy bardzo często oferuja gotowe tabele indeksów glikemicznych różnych pokarmów. Warto z nich korzystać.
.Dodaj nowy komentarz do artykułu Indeks glikemiczny
Nick: